rasa psów chart polski 

Standard rasy według FCI nr 333

Historia rasy: chart polski pochodzi od gładkowłosego borzojego ze strefy stepowej lub lasostepowej Europy Wschodniej, które z kolei pochodzą od środkowoazjatyckiego borzojego. Podczas Drugiej Wojny Światowej chart polski był praktycznie całkiem wyniszczony. W celu odtwarzania rasy wykorzystywano chartów rosyjskich. Pierwszy wzorzec rasy zaakceptowano w 1986 roku.

Kraj pochodzenia: Polska.

Wygląd ogólny: w porównaniu z innymi rasami borzojego gładkowłosego chart polski jest wyraźnie mocniejszy i nie tak finezyjny w kształtach. Muskularny tułów i mocne szczęki mówią o tym, że w warunkach dość surowego klimatu polskiego chart polski świetnie dawał sobie radę podczas polowania. Pies nie wygląda ani zbyt ciężko, ani powolnie lub flegmatycznie, chociaż posiada dość duże rozmiary.

Wysokość i masa: psy osiągają od 70 do 80 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 68 do 75 cm. Psy ważą nie więcej niż 40 kg.

Szata: włos w dotyku twardy, gładki, dobrze przylegający. Niejednakowej długości na tułowiu: na kłębie włos dłuższy, oraz na kończynach tylnych, stronie dolnej ogona, na bokach jest najkrótszy.

Umaszczenie: kolor granatowy, czarny z podpalaniem, beżowy.

Głowa: średniej wielkości. Czaszka lekko wysklepiona. Stop wyraźnie zaznaczony. Płat nosa czarny lub ciemny, w barwie podstawowej szaty. Silne szczęki. WArgi suche.

Uszy: odstawione do tyłu, średniej wielkości, dość wąskie. Koniuszki uszu w wyciągniętej do przodu pozycji sięgają wewnętrznych kącików oczu.

Oczy: dość wielkie, w kształcie migdałów, ciemne.

Szyja: średniej długości, silna, muskularna.

Obudowa: sylwetka mocna, wydłużona. Dobrze wyrażony kłąb. Objęta pierś. Prosty grzbiet. Szerokie lędźwie, wysklepione, muskularne. Zad szeroki, długi, muskularny, lekko opadający. Brzuch podciągnięty.

Ogon: długi, gruby u nasady, w stanie spokoju trzymany dość nisko. Koniec ogona szablowaty, skierowany w górę lub w kształcie kółka.

Kończyny przednie i tylne: długie, dobrze określone, muskularne. Łapy owalne, zwarte, wysklepione palce.

Cechy atrakcyjne: mocny, wytrzymały, pies myśliwski, świetnie się sprawdza jako pies do towarzystwa. Posłuszny i oddany pies. Spokojny, czasami nawet płochliwy, lecz w żadnym razie nie agresywny. Będąc samodzielnym myśliwym, polski chart zachował niektórą niepodległość. Używano chartów polskich zarówno do polowań na zające jak i do polowań na wilki, kosule, lisy.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy chart polski:

  1. Skórzane szelki dla psów rasy chart polski
  2. Kaganiec plastikowy dla psów rasy chart polski
  3. Obroża skórzana ze zdobieniami dla psów rasy chart polski
  4. Długa smycz dla psów rasy chart polski
  5. Aport do tresury ze sznurkiem dla psów rasy chart polski
  6. Jutowy komplet gryzaków do tresury dla psów rasy chart polski
  7. Średnie przysmaki do uzupełniania zabawek dla psów rasy chart polski
  8. Zabawka na smakołyki dla psów rasy chart polski


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy chart polski, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy chart polski, obroże, kagańce, szelki, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla charta polskiego, pokarmy oraz akcesoria.