rasa psów bulterier miniaturowy


Standard rasy według FCI nr 11

Historia rasy: w 60 latach wieku XIX James Hinks z miasta Birmingham w Anglii wyhodował owa rasę, którą nazwał - terier biały. Rasa powstała wskutek wieloletniego eksperymentu selekcjonnego, gdzie oprócz buldoga angielskiego i białego teriera angielskiego, uczestniczył dalmatyńczyk. Po raz pierwszy białego bulteriera prezentowano na psiej wystawie w 1862 roku. Pies wziął conajlepsze cechy od wszystkich ras - wielki intelekt, aktywność, wytrwałość, muskularność obudowy, wrodzoną inteligencję. Bulterier otrzymał uznanie Angielskiego klubu wielbicieli psów w końcu XIX wieku, a na początku wieku XX do krzyżówek dopuszczono też bulterierów kolorowych. Wcześniej w miotach bullterrierów standardowej wielkości zawsze pojawiały się mniejsze osobniki. Te psiaczki posiadały doskonałe kształty, dobre zdrowie, oprócz tego, świetnie się sprawdzały jako tępicieli szczurów. Wskutek hodowcy nie tylko nie uważali ich za wadę, takie osobniki, ale zaczęli ich rozwijać jako osobną odmianę rasową. Prawdopodobnie w celu ustalenia rozmiaru, do psów rasy bulterier miniaturowy domieszano krwi foksterierów i jack russell terrierów. Do 1988 roku krzyżówki z wielkimi osobnikami rasy nie były zakazane, co pozwoliło na polepszenie exterieru psa.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Wygląd ogólny: bulterier miniaturowy to mocno zbudowany, umięśniony, proporcjonalny i ruchliwy czworonóg, o energicznym, zdecydowanym i sprytnym wyrazie. Jego unikalną cechą jest jajowata głowa o opadającej linii profilu (down face); bez względu na wzrost występuje wyraźny dymorfizm płciowy.

Kształt: kwadratowy.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 25-35 cm. Waga jest proporcjonalna do wysokości psa w kłębie.

Szata: sierść krótka, dobrze przylegająca, lśniąca, twarda w dotyku. Skóra nie zawiera fałd.

Umaszczenie: czysto białe. Pigmentacja skóry i łaty nie są wadą.

Głowa: długa, mocna, masywna i głęboka po koniuszek kufy, ale nigdy toporna. Oglądana od przodu jajowata i doskonale wypełniona, pozbawiona wklęśnięć i załamań. Linia profilu tworzy łagodny łuk opadający ku czubkowi nosa.

Uszy: małe, cienkie i blisko siebie osadzone; mogą stać prosto i pionowo.

Oczy: wąskie i trójkątne, skośne, głęboko osadzone, czarne lub tak ciemnobrązowe, że wydają się niemal czarne; spojrzenie przeszywające. Odległość od czubka nos do oka zauważalnie większa niż od oka do wierzchołka czaszki. Oczy błękitne lub częściowo błękitne nie są pożądane.

Szyja: charakterystyczna dla psów tej rasy mocno umięśniona, długa, oglądana z profilu łukowato wygięta, zwężająca się od łopatek ku głowie, bez luźnego podgardla.

Zęby: zęby mocne, dobrej wielkości, równomiernie rozstawione. Pełny zgryz nożycowy lub cęgowy.

Obudowa: tułów ładnie zaokrąglony, z widocznym wysklepieniem żeber, żebra fałszywe głębokie.

Pierś: oglądana z przodu klatka piersiowa szeroka, oglądana z boku głęboka. Znaczna głębokość klatki piersiowej, mierzoną od kłębu do mostka. Mostek położony bliżej ziemi niż brzuch.

Ogon: krótki, nisko osadzony, delikatny, noszony poziomo; gruby u nasady, zwężający się stopniowo ku koniuszkowi. Łokcie mocne, niewykręcone ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.

Kończyny (przednie i tylne): łopatki mocne, dobrze umięśnione, chociaż nie przeładowane. Kończyny o mocnym, lecz nie grubym kośćcu. Przedramię średniej długości, całkiem proste - pies mocno na nich stoi. Kończyny tylne równoległe, oglądane z tyłu. Uda dobrze umięśnione. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Podudzia dobrze rozwinięte. Stawy skokowe nisko opuszczone. Śródstopia krótkie, o mocnej kości. Łapy zwarte, okrągłe, o dobrze wysklepionych palcach.

Cechy atrakcyjne: bulterier miniaturowy pewny siebie, nieustraszony i samodzielny czworonóg. Bardzo dobry wobec ludzi, posiada zrównoważony charakter, skłonny do dyscypliny, częściowo uparty.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy  bulterier miniaturowy:

  1. Nylonowe szelki wielofunkcyjne dla psów rasy bulterier miniaturowy
  2. Ekskluzywny kaganiec dla psów rasy bulterier miniaturowy
  3. Obroża zaciskowa dla psów rasy bulterier miniaturowy
  4. Pleciona smycz skórzana dla psów rasy bulterier miniaturowy
  5. Aport treningowy dla psów rasy bulterier miniaturowy
  6. Duży gryzak z juty dla psów rasy bulterier miniaturowy
  7. Interaktywna miska-karmnik dla psów rasy bulterier miniaturowy
  8. Pływająca piłka z twardej gumy dla psów rasy bulterier miniaturowy


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy bulterier miniaturowy, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy bulterier miniaturowy, szelki, kagańce, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla bulteriera miniaturowego, pokarmy oraz akcesoria.