Kolczatka - to bezwzględnie efektywny pomocnik tresera. Prawidłowe wykorzystanie i dopasowanie kolczatki zapewnia pozytywny proces interakcji psa i człowieka.

Gwarancją skutecznej tresury psa w kolczatce są:

  • Prawidłowe wyznaczenie rozmiaru oraz dopasowanie kolczatki.
  • Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie tej obroży.

Prawidłowe wyznaczenie rozmiaru kolczatki dla waszego psa oraz dopasowanie kolczatki na szyi psa.
Kolczatki muszą szczelnie przylegać do szyi psa, a nie wisieć luźno.
Element - łańcuszek znajduje się nie w części dolnej, pod szyją psa, lecz ze strony naciągnięcia przez trenera, na części bocznej szyi.
Bardzo ważne, by podczas treningu kolczatki przylegały maksymalnie blisko do głowy psa, a nie spadały niżej.
Poprawne dopasowanie obroży - pod uszami, pod żuchwą psa.

Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie obroży.
Prosimy pamiętać, że kolczatki nie zakładają się i nie zdejmują się przez głowę, podobnie kantarku, a rozpinają się poprzez rozłączanie ogniwek. To jest bardzo łatwe i po kilku razach potraficie Państwo to robić z zamkniętymi oczami.
Dla zdejmowania obroży należy wziąć w prawą rękę, jeżeli jesteście osobą praworęczną, swobodne końcy ogniwa kolczatek, ścisnąć ich w taki sposób, by one swobodnie wyciągały się, i rozłączyć ogniwa.
Dlatego żeby założyć kolczatkę, należy połączyć ogniwa. W tym celu ostre końcy ogniwa ścisnia się i wprowadza się do następnego swobodnego ogniwa. Po przezwyciężeniu odporności zobaczycie, że ogniwa swobodnie się poruszają. Kolczatka zapnięta.
W zależności od zadania, Państwo macie możliwość wyboru fiksacji kolczatek w pozycji statycznej, kiedy 2 kółka łańcuszka zaczepione karabinkiem, a dynamiczny - kiedy karabinek smyczy podpięty do jednego kółka.