rasa psów nagi pies meksykański

 

Standard rasy według FCI nr 234

Historia rasy: nagi pies meksykański (Xoloitzquintle) - to jeden z najdawniejszych czworonogów na całym świecie. Ewentualnie, psy tej rasy wywodzą się od psów z Azji Północno-Wschodniej, i trafiły do Meksyku wraz z plemionami koczowymi, przodkami azteków. Tolteki (pierwsi mieszkańcy Meksyku) utrzymywali w swoich świątyniach psa, podobnego do chihuahua. Po zawojowaniu tych terenów przez azteków, trafił dotąd i nagi pies meksykański. Niektórzy badaczy przypuszczają, że te dwie odmiany - przodkowie - chińskiego grzywacza. Nazwa rasy Xoloitzquintle pochodzi od imienia azteckiego boga Xolotla, który według ich religii towarzyszył duszom zmarłych do świata innego. Mieszkańcy tych terenów jednak wykorzystywali ich jako jedzenie. Używano ich do stróżowania, a także w lecznictwie (jako grzałki).

Kraj pochodzenia: Meksyk.

Wygląd ogólny: nagi pies meksykański jest psem bardzo sympatycznym. Cechą najważniejszą i typową dla rasy jest całkowity lub prawie całkowity brak włosów. Skóra psa jest miękka i delikatna. Ciało ma harmonijne proporcje: szeroka i pojemna klatka piersiowa, długie i smukłe kończyny i ogon.

Wysokość i masa: idealna wysokość w kłębie dla odmiany standardowej waha się w granicach od 46 do 55 centymetrów wysokości w kłębie, z tolerancją do 60 cm u doskonałych psów. Średnie rozmiary od 36 do 45 cm. Dla odmiany miniaturowej wysokość w kłębie oscyluje w granicach 25-35 centymetrów. Zwierzęta ze wzrostem poniżej 25 cm lub powyżej 60 cm są dyskwalifikowane. Ważą: psy miniaturowe 2-7 kg, średnie 7-14 kg, standardowe 11-18 kg.

Szata: cechą charakterystyczną dla rasy nagi pies meksykański jest kompletny brak owłosienia na większej powierzchni ciała, większość psów ma jednak ma krótką, szczeciniastą czuprynkę na głowie i szyi. Włoski nigdy nie mogą być długie lub miękkie jak czubek u chińskiego grzywacza. Gruby włos często występuje na łapach i rośnie w kierunku do koniuszka ogona. Gdy na tych częściach tułowia jest brak włosa, to nie jest uważane za wadę. Nagi pies meksykański o długiej sierści może być zdyskwalifikowany.

Skóra: poprzez całkowity brak owłosienia skóra psów rasy nagi pies meksykański jest szczególnie ważna. Ona jest gładką i dość uczuloną w dotyku. Nagi pies wydaje się cieplejszy w dotyku od swoich owłosionych pobratymców, ciepło nie jest filtrowane przez szatę, a wychodzi bezpośrednio przez skórę. Skóra nagusów wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony przed promieniami słonecznymi. Przypadkowo utworzone blizny nie są ukarane. Nagi pies meksykański oddaje ciepło przez opuszka na łapach i przeponki między palców. Psy nie mają problemów z oddychaniem.

Umaszczenie: jednobarwne lub ciemne jest preferowane. Nagi pies meksykański występuje w też kilku typach umaszczenia: czarnym, czarniawo szarym, ciemnoszarym, czerwonawym, wątrobianym, brązowym lub złotym. Łaciaty nagi pies meksykański może posiadać białe znaczenia.

Głowa: czaszka jest w typie wilczym, szeroka i mocna, smukła i zwęża się stopniowo w kierunku kufy. Potylica ledwo widoczna.

Uszy: długie, duże i wyraziste, bardzo eleganckie i o delikatnej strukturze. Przypominają nieco uszy nietoperza. Kiedy pies jest czujny, uszy zawsze stoją, małżowiny tworzą kąt z linią pionową 50-80 stopni. Psy z przyciętymi lub zwisającymi uszami są zwyczajowo dyskwalifikowane.

Oczy: średniej wielkości, kształtu migdałowego. Wyrażające czujności i nieufność. Kolor oczu różni się w zależności od koloru sierści. Dopuszczalnymi kolorami są: czarny, kawowy, czerwono-brązowy i bursztynowy oraz żółty. Oferowany jak najbardziej ciemny kolor, obydwa oka powinny być tego samego koloru. Kolor powiek waha się od czarnego przez brązowy aż do szarego. Kolor jaśniejszy lub różowe plamy na powiekach są dozwolone, ale niezbyt pożądane.

Szyja: noszona wysoko, lekko łukowata, stosunkowo długa, delikatna, elastyczna, muskularna, linia górna lekko wysklepiona.

Zęby: ustawione blisko w zgryzie nożycowym. Tyłozgryz i przodozgryz, jak również wszystkie inne anomalia, traktowane są jako wady dyskwalifikujące. Brak trzonowców lub przedtrzonowców nie jest uważane za cechę dyskwalifikującą.

Obudowa: mocny tułów. Linia grzbietu całkowicie prosta. Psy o grzbiecie łukowatym lub wygiętym do wewnątrz nie są pożądane. Lędźwie mocne i muskularne. Brzuch: linia dolna elegancka, oa się rozpoczyna pod piersią ii biegnie wzdłuż muskularnego brzucha w górę.

Pierś: oglądana z boku długa i głęboka, sięga łokci. Żebra dość łukowate, nigdy nie płaskie. Patrząc z przodu część przednia klatki piersiowej dość szeroka, lecz kość piersiowa nie występuje.

Ogon: długi i cienki, występuje rzadki szorstki włos. Ogon jest nisko osadzony, sięgający do stawu skokowego i zwężający się ku końcowi. W ruchu noszony wysoko, zakrzywiony, nigdy zakręcony nad grzbietem. W spoczynku zwisa, trzymany w kształcie sierpa. W pewnych okolicznościach ogon może być schowany, dociskany do dolnej części brzucha. Takie zachowanie psa może być odczytane jako wyraz zakłopotania, nieśmiałości.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie oglądane z przodu są ​​proste, pionowe, o długości proporcjonalnej do reszty ciała. Ramiona są płaskie i umięśnione, łopatki odpowiednio kątowane, co zapewnia swobodny, długi i elegancki chód. Silne łokcie przylegają do klatki piersiowej, niezwrócone na zewnątrz. Widziane z tyłu tylne kończyny są zupełnie proste, tylne nogi całkowicie proste i równoległe, a uda dobrze umięśnione, nigdy nie dotykają. Katy stawu biodrowego, kolanowego oraz skokowego dość otwarte, by zapewnić swobodne silne ruchy tylnych nóg. Ustawienie krowy musi być uważane za wadę. Łapy średniej wielkości, palce łukowate, zwarte, posiadają szorstki włos. Pazury czarne, krótkie u ciemnych, jasne u brązowych lub złocistych psów. Opuszki twarde. Wilcze pazury muszą być usunięte.

Cechy atrakcyjne: nagi pies meksykański - spokojne i ciche zwierzę. Energiczny, uważny czworonóg, nieufny wobec obcych, dobry stróż, doskonały pies rodzinny.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla psów rasy nagi pies meksykański:

  1. Skórzane szelki dla psów rasy nagi pies meksykański
  2. Kaganiec nitowany dla psów rasy nagi pies meksykański
  3. Obroża skórzana ręcznie wykonana z ozdobami dla psów rasy nagi pies meksykański
  4. Smycz skórzana dla psów rasy nagi pies meksykański
  5. Gwizdek do tresury dla psów rasy nagi pies meksykański
  6. Szmatka dla psów rasy nagi pies meksykański
  7. Gumowa szczotka do masażu dla psów rasy nagi pies meksykański
  8. Piłka twarda na sznurku dla psów rasy nagi pies meksykański


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
 przedstawia dobór produktów dla psów rasy nagi pies meksykański, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy nagi pies meksykański, szelki, kagańce, obroże, smycze ze skóry, nylonu i metalowe dla nagiego psa meksykańskiego, pokarmy oraz akcesoria.