Rasa psów australijski silky terrier

Historia rasy: australijski silky terrier jest potomkiem terierów Wielkiej Brytanii, swoją gładką, długą sierść odziedziczył od yorka. "Silky"  tłumaczy się jak "aksamitny". Australijski silky terrier to jest mniejsza kopia teriera australijskiego, różnica jest w tym, że terier australijski to pies pracujący, natomiast australijski silky terrier to wesoły, dekoracyjny pies.

Kraj pochodzenia: Australia.

Wygląd ogólny: mały, kompaktowy, przysadzisty pies, sylwetka w kształcie prostokąta, wystarczająco sprężysta i mocna,  dostosowana do funkcji, które niegdyś pełnił – polowanie szczurów. Australijski silky terrier, to pies wesoły, inteligentny, pełen temperamentu i, jak każdy Terrier, energiczny. Sierść australijskiego silky terriera powinna równo opadać na obie strony grzbietu, z przedziałkiem na środku.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie: 23 cm, suki mogą być nieco niższe. Masa: 3.5-4.5 kg.

Szata: gładka, delikatna, błyszcząca i jedwabista. Najdłuższy włos znajduje się od tyłu uszu od nasady ogona, pożądana długość to 13-15 cm, ale powinna nie krępować ruchów psa. Tak przednie, jak i tylne łapy nie są porośnięte długą sierścią.

Umaszczenie: stalowoniebieski (błękitny) lub srebrzysto-podpalany. Bardziej ceni się intensywny odcień. Błękitna sierść na ogonie powinna być bardzo ciemna. Pożądane jest, by czuprynka była błękitno-srebrna lub płowa. Podpalanie i kolor błękitny powinien występować następująco: podpalanie wokół nasady uszu, na kufie i bokach policzków, błękit od nasady głowy po koniuszek ogona. Na przednich kończynach błękitne umaszczenie sięga nadgarstka, na tylnych stawów skokowych. Podpalanie na przednich kończynach jest do nadgarstków, a na tylnych stopniowo schodzi od kolan, przez stawy skokowe do łap. Podpalanie występuje też wokół odbytu. Błękitna maść ma być czysta, bez płowych lub brązowych nalotów. Podpalanie jest także czyste, bez czerwonego przesiania. Dopuszcza się maść czarną u szczeniąt, jednak od 18 miesiąca życia pies powinien być już błękitny.

Głowa: średniej długości, kufa jest nieco krótsza od mózgoczaszki. Głowa powinna być mocna, charakterystyczna dla teriera, umiarkowanie szeroka między uszami. Włos cienki, lśniący jedwabiście; niezbyt długi na policzkach i kufie; grzywka na głowie, ale włosy nie mogą opadać na oczy. Koniec nosa czarny.

Uszy: małe i noszone prosto, w kształcie litery "V", stojące, dobrze noszone, miernie rozstawione, nie ma na nich długiej sierści.

Oczy: małe i owalne, nigdy okrągłe, ani wyłupiaste, jak najciemniejsze. Ich wyraz jest żywy, inteligentny.

Szyja: średniej długości, zgrabna, z lekkim łukiem, harmonijnie wtapia się w łopatki. Jest okryta długą, jedwabistą sierścią.

Zęby: szczęka i żuchwa mocne. Zęby regularnie rozstawione, nie ściśnięte. Siekacze szczęki ściśle przykrywają siekacze żuchwy tworząc zgryz nożycowy. Wargi cienkie, ściśle przylegające.

Budowa: umiarkowanie długi w porównaniu z wysokością psa mierzoną w kłębie. Górna linia w postawie i akcji zawsze prosta. Poważną wadą jest wysklepienie, bądź zapadnięcie. Żebra dobrze wysklepione, sięgające ku mocnym lędźwi.  Lędźwie silne.

Klatka piersiowa: umiarkowanej szerokości i głębokości.

Ogon: kopiowany, wysoko osadzony, noszony do góry, ale nie "wesoło". Nie może być na nim frędzli.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie o delikatnym obrysie, okrągłej (w przekroju poprzecznym) kości. Proste, dobrze ustawione pod tułowiem, bez oznak słabości w nadgarstkach. Łopatki smukłe, wyraźnie pochylone ku tyłowi. Tworzą odpowiedni kąt z ramionami i ściśle przylegają do żeber. Łokcie nie są skierowane ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Kończyny tylne: uda dobrze rozwinięte, stawy kolanowe dobrze kątowane, stawy skokowe odpowiednio kątowane, oglądane od tyłu powinny być nisko położone i równoległe. Łapy małe, kocie, o jędrnych opuszkach i zwartych palcach. Pazury bardzo ciemne lub czarne.

Cechy atrakcyjne: australijski silky terrier jest psem energicznym i aktywnym, źle znoszącym brak ruchu. Oddany właścicielowi, bardzo uczuciowy pies, jest lojalny i łagodny dla dzieci. Łatwy do prowadzenia, czasem bywa uparty. Silky terrier pies aktywny, ciężko mu znieść brak ruchu. Jest bardzo posłuszny, jeśli zostanie dobrze wychowany. Pełen zapału i przyjacielski, a także bardzo czujny.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów australijski silky terrier:

  1. Skórzane szelki dla australijskiego silky terriera
  2. Obroża dla australijskiego silky terriera
  3. Smycz dla australijskiego silky terriera
  4. Gwizdek do tresury australijskiego silky terriera
  5. Gryzak jutowy dla australijskiego silky terriera
  6. Adresówka dla australijskiego silky terriera
  7. Piłka zabawka dla australijskiego silky terriera


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy australijski silky terrier, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy australijski silky terrier, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla australijskiego silky terriera, karma i zabawki, akcesoria do pielęgnacji zębów i pazurów australijskiego silky terriera.