Rasa psów amerykański terrier bezwłosy (american hairless terrier)

Historia rasy: rasa psów amerykański terrier bezwłosy została wyhodowany dość niedawno, w roku 1972 roku w miocie rat teriera pojawiła się bezwłosy szczeniak. Hodowcy zwróciły uwagę na tego szczeniaka i wykorzystali go wyhodowania nowej rasy psów – american hairless terrier. Nazwano ją Josephina. Później dała ona dwa bezwłose szczeniaki (obu płci) w jednym miocie, które posłużyły do ustalenia rasy.

Kraj pochodzenia: USA.

Wygląd ogólny: energiczny, aktywny, a zarazem inteligentny pies. Świetnie nadaje się do tresury. Przodkowie tego psa byli wyhodowane jako psy myśliwskie. Brak sierści nie pozwala używać tego psa do polowania, ale wciąż istnieje w nim instynkt myśliwski.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie: 23-36 cm. Waga: 3-6.5 kg.

Szata: nagi: szczenięta rodzą się obficie porośnięte, natomiast do 6-8 tygodnia sziersc znika. Dorosły Amerykański terrier bezwłosy całkowicie nagi, z wyjątkiem brwi i brody. Dopuszczalne bardzo cienkie, krótkie i rzadkie włosy. Skóra na dotyk ciepła i miękka. Gdy pies przestraszony może występować pot.

Umaszczenie: nagi: dopuszczalny różny kolor skóry. Zazwyczaj istnieje podstawowy kolor i plamy innego koloru. Z wiekiem plamy powiększają się a skóra staje się ciemniejsza, pod wpływem opalania.

Głowa: proporcjonalna do całego psa, umiarkowanej długości. Profil głowy i kufy jednakowy, przejście od czoła ku kufie umiarkowane, w kształcie tępego klina.

Uszy: w kształcie litery ”V” wiszące, pionowo wyprostowane lepiej, ale dopuszczalne są nachylone lub w kształcie płatka róży. Przepisana pozycja małżowiny usznej konieczna.

Oczy: skośne sadzone, okrągłe, średniej wielkości, nieco wyłupiaste. Brzegi powiek pigmentowane, w ton koloru nosa, mogą być w różnym kolorze, dopasowanym do umaszczenia.

Szyja: prosta, gładka, średniej wielkości, lekko zwężająca się od ramion do głowy.

Zęby: pełne uzębienie, białe i mocne zęby, zgryz nożycowy. Cęgowy jest też dopuszczalny.  

Budowa: długość ciała nieco większa niż wysokość w kłębie. Linia grzbietu równa i mocna. Zad umiarkowanie krótki, nieco wypukły, muskularny.

Klatka piersiowa: głęboka, żebra formują mocne i silne plecy. Dolna część znajduje się na poziomie łokcia albo ponizej go. Gdy patrzeć z przodu klatka piersiowa dobrze umięśniona i dość szeroka.

Ogon: gruby u nasady, zwężający się ku końcu, w stanie spokoju noszony poniżej lub powyżej linii grzbietu. Może być kopiowany w typie z sierścią między drugim a trzecim kręgiem.

Kończyny (przednie i tylne): tylne muskularne, długość uda i goleni mniej więcej jednakowa. Kąty przednich kończyn harmonizują do kątów tylnych kończyn, dobrze zaznaczone. Łapy zwarte, nieco owalne. Dwa środkowe palce nieco dłuższe niż inne, nie zwracają się na zewnątrz ani do wewnątrz.Wilcze pazury na kończynach przednich mogą zostać, na tylnych muszą być usunięte.

Cechy atrakcyjne: american hairless terrier – idealny pies dla osób uczulonych na sierść psa. Pies przyjacielski, towarzyski, może spełniać rolę psa rodzinnego.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów amerykański terrier bezwłosy:

  1. Smycz dla amerykańskiego terriera bezwłosego
  2. Gwizdek do tresury dla amerykańskiego terriera bezwłosego
  3. Gryzak z materiału francuskiego dla amerykańskiego terriera bezwłosego
  4. Butelka na wodę dla amerykańskiego terriera bezwłosego
  5. Dysk latający zabawka dla amerykańskiego terriera bezwłosego


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy amerykański terrier bezwłosy, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy amerykański terrier bezwłosy, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla amerykańskiego terriera bezwłosego, karma i zabawki, akcesoria do pielęgnacji zębów i pazurów amerykańskiego terriera bezwłosego.