Rasa psów alaskan malamute

Klasyfikacja FCI: numer wzorca 243.

Historia rasy: alaskan malamute to północna rasa psów w typie szpica, wyhodowana na Alasce jako psy pociągowe. Wielka popularność zdobyli podczas gorączki złota, używano ich jako psy do uciągu dużych ładunków. Nazwa pochodzi od indiańskiego plemienia Malemutów.

Kraj pochodzenia: USA.

Wygląd ogólny: alaskan malamute jest podobny do wilka, ale wzrok go wyraża szczerą życzliwość, budowa zwarta, mocny koście.

Wysokość i masa: wysokość: pies – 63.5 cm, suka – 58.5 cm. Masa: pies – 38 kg, suka –  34 kg.

Szata: gęsta, gruba, nigdy długa ani miękka, podszerstek gęsty, natłuszczony i wełnisty, ma zróżnicowaną długość. Szata na bokach tułowia stosunkowo krótka do średniej, dłuższa wokół barków i szyi, w dół grzbietu, na zadzie oraz portkach i piórze ogona. Malamuta należy wystawiać w naturalnej szacie. Trymowanie jest niedopuszczalne, wyjątkiem są łapy.

Umaszczenie: występuje w odcieniach szarego i białego, sobolowo-białego, czarno-białego, wilczasto-białego, czerwono-białego albo czysto białego. Słabo rozgraniczone kolory są dopuszczalne na podszerstku. Jedynym dopuszczalnym jednolitym kolorem jest biały. Biały kolor dominuje na spodzie tułowia, częściowo na kończynach, łapach oraz masce. Niepożądanym jest biały kolor zachodzący na tułów lub nierównomierne białe plame.

Głowa: szeroka i mocna, proporcjonalna w stosunku do tułowia, o łagodnym wyrazie.

Uszy: średniej wielkości, małe w stosunku do głowy. Mają kształt trójkąta, lekko zaokrąglone na końcach. Rozstawione są dość szeroko, dolna część ucha powinna łączyć się z czaszką na linii wewnętrznych kącików oczu, przez co uniesione uszy sprawiają wrażenie nieco odstających na boki. Uszy skierowane do przodu, gdy pies jest czymś zainteresowany skierowane do przodu; gdy pies pracuje może uszy składać do tyłu na czaszce. Niedopuszczalne są wysoko osadzone uszy.

Oczy: migdałowate, średniej wielkości, brązowe, osadzone skośnie. Niebieskie oczy są wadą.

Zęby: szczęka i żuchwa mocne z dużymi zębami, zgryz nożycowy. Przodozgryz i tyłozgryz stanowią wadę.

Budowa: tułów zwarty, ale nie krótki. Bez nadwagi, kościec proporcjonalny do ciała.

Ogon: umiarkowanie wysoko osadzony, przedłuża linię kręgosłupa. Obficie owłosiony i sierpowato noszony nad grzbietem, gdy pies nie pracuje. Nie jest ciasno zwinięty, załamany ani zwisający z boku tułowia czy leżący na grzbiecie.

Kończyny (przednie i tylne): kończyny przednie o mocnej kości, umięśnione, proste aż do nadgarstków, widziane z przodu – nieznacznie ukośne. Kończyny tylne szerokie i silnie umięśnione, Widziane od tyłu – zarówno w pozycji stojącej, jak i w ruchu podążają za przednimi, nie będąc ustawionymi ani zbyt ściśle, ani za szeroko. Wilcze pazury na tylnych kończynach są niepożądane i usuwa się je zaraz po urodzeniu.

Łapy: zwarte i mocne, z dobrze wykształconymi opuszkami, nadającymi solidny, zwarty wygląd, zwarte i dobrze wysklepione palce. Między palcami rośnie sierść ochronna. Opuszki grube i twarde. Pazury krótkie i mocne.

Cechy atrakcyjne: alaskan malamute to energiczny, spokojny i zrównoważony pies. Przyjacielskie wobec ludzi, posiadają silne poczucie hierarchii. Alaskan malamute łatwo się przywiązuje, jest towarzyski i inteligentny, lubi się bawić. Nie znoszą samotności i bezczynności, powinien być szkolony, lojalne wobec dzieci i życzliwe w stosunku do obcych.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów alaskan malamute:

  1. Skórzane szelki dla malamuta alaskan
  2. Kaganiec ze skóry dla malamuta alaskan
  3. Obroża dla malamuta alaskan
  4. Pejcz smycz dla malamuta alaskan
  5. Aport drewniany dla malamuta alaskan
  6. Gryzak klin z juty dla malamuta alaskan
  7. Grzebień metalowy dla malamuta alaskan
  8. Dentystyczna zabawka dla malamuta alaskan


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy alaskan malamut, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy alaskan malamut, szelki, obroże, kagańce, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla malamuta alaskan.