Rasa psów alano espanol

Historia rasy: alano espanol – to bardzo stara rasa psów. Uważa się, że na początku lat trzydziestych ubiegłego stulecia alano zniknęły, ale kilka psów przeżyło u myśliwców i pasterzy. Oficjalny klub kynologów Hiszpanii też uznał tę rasę psów za wymarłą, więc postanowili ją odnaleźć ponownie. Od 1980 roku grupa zapaleńców łowiectwa rozpoczęła pracę nad odzyskaniem tej rasy psów, najliczniejszą populację alano znaleziono w Cantabrii. W dolinie Encartaciones żyło i pracowało kilkaset psów, wśród których wyselekcjonowano najlepsze do dalszej hodowli. Pomimo, że Alano Espanol uznawany jest w jego rodzinnym kraju, nie został uznany przez FCI.

Kraj pochodzenia: Hiszpania.

Wygląd ogólny: lekki molos charakteryzuje się proporcjonalnym ciałem, na silne kości i muskulaturę.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie: pies – 60-65 cm, suka – 56-61 cm. Masa: pies – 38-45 kg, suka – 33-38 kg.

Szata: krótka, gęsta na ciele, delikatna na głowie, bez podszerstka. Włosy na ogonie są dłuższe i twardsze niż na ciele.

Umaszczenie: płowy we wszystkich odcieniach, z czarną maską lub bez, pręgowany we wszystkich wariantach, czarny z podpaleniem, możliwe połączenia płowego czarnego i białego kolorów. Białe znaczenia na łapach, klatce piersiowej oraz szyi.

Głowa: mocna i silna, o wypukłym profilu, czaszka płaska między uszami, linie twarzoczaszki powinny być równoległe. Kufa krótsza niż czaszka, w kształcie kwadratu. Nos  duży, szeroki, z szeroko otwartymi nozdrzami, zawsze czarny.

Uszy: wysoko osadzone, szeroko rozstawione, średniej wielkości, wiszące lub kopiowane.

Oczy: średniej wielkości, dość szeroko rozstawione, ciemne.

Szyja: mocna, stosunkowo krótka i szeroka.

Budowa: grzbiet prosty i muskularny, klatka piersiowa umiarkowanie szeroka i głęboka, brzuch podciągnięty, żebra wysklepione.

Ogon: krótki, mocny, w kształcie szabli.

Kończyny (przednie i tylne): długie, mocne, proste i dobrze ustawione. Tylne kończyny dłuższe niż przednie.

Cechy atrakcyjne: alano espanol to spokojny, nie agresywny pies. Bardzo przywiązany do swojego opiekuna, lojalny wobec dzieci,  nieco nieufny wobec obcych ludzi. Pies dobrze dogaduje się z innymi psami i potrafi pracować w zespole.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów alano espanol:

  1. Skórzane szelki dla alano espanol
  2. Kaganiec ze skóry dla alano espanol
  3. Obroża dla alano espanol
  4. Smycz dla alano espanol
  5. Koziołek drewniany do aportowania dla alano espanol
  6. Gryzak klin dla alano espanol
  7. Gumowa szczotka do masażu dla alano espanol
  8. Piłka zabawka dla alano espanol


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy alano espanol, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy alano espanol, szelki, obroże, kagańce, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla alano espanol.