Rasa psów akita japońska (akita inu)

Klasyfikacja FCI: numer wzorca 255.

Historia rasy: pierwotnie psy tej rasy byli małej lub średniej wielkości, duże rasy nie istniało. Od roku 1603, w okolicy Akity, używano do walk psów akita matagi (średniej wielkości psy, polujące na niedźwiedzie). Od roku 1868 akita matagi krzyżowano z psami tosa inu i mastifami, w rezultacie rozmiary akita zwiększyły się, ale zostały utracone charakterystyczne cechy szpica. Walki psów zostały zakazane w 1908 roku,   jednak zachowano tę rasę i poprawiono jej typ, tak powstał duży japoński typ rasy. W roku 1931 wytypowano dziewięć najlepszych przedstawicieli rasy, uznając je za „pomniki przyrody”. Podczas drugiej wojny światowej (1939-1945) psy zostały przeznaczone na futro do wyrobu mundurów wojskowych. Policja wydała rozkaz pojmania wszystkich akita, z wyjątkiem owczarków niemieckich. Niektórzy miłośnicy krzyżowali akit z owczarkami niemieckimi, aby omijać rozkaz policji. Skutkiem tych działań było zmniejszenie liczby akit inu; pozostałe po zakonczeniu wojny wyodrębniły się na trzy niezależne typy: 1) akity matagi, 2) akity do walk psów, 3) akity-owczarki. Sprawiło to, iż sytuacja tej rasy psów stała się bardzo skomplikowana. Podczas procesu przywracania czystości rasy, krótkotrwałą popularność zdobył pies z linii Dewa – Kongo-go (mieścił w sobie cechy mastiffa i owczarka niemieckiego). Miłośnicy rasy nie uznali tego typu psa za odpowiadający wymogom japońskiej rasy, dlatego nadal próbowali odnaleźć czystą rasę, więc krzyżowali ocalałych psów z akitami matagi. W taki sposób udało się uzyskać czysty typ akita inu, w obecnie znanym kształcie.

Kraj pochodzenia: Japonia.

Wygląd ogólny: mocny i harmonijny pies o dużej masie i silnej budowie; drugorzędowe cechy płciowe silnie zaznaczone; wyróżniają się szlachetnością i dostojeństwem; o silnej budowie.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie: pies – 64-70 cm, suka – 59-64 cm. Masa średnia 40-50 kg.

Proporcje: umiarkowanie długi, stosunek wysokości do długości tułowia 110-111.

Szata: szorstka i prosta, podszerstek miękki i gęsty, dłuższa sierść na kłębie i zadie; na ogonie nieco dłuższy, niż na reszcie ciała.

Umaszczenie: rudo płowe, sezamowe (z czarnymi koniuszkami), pręgowane, białe. We wszystkich kolorach, z wyjątkiem białego, muszą mieć białe znaczenia po bokach kufy, na policzkach, spodzie żuchwy, szyi, klatce piersiowej, tułowiu i spodzie ogona oraz wewnętrznej stronie kończyn.

Głowa: mocna ale proporcjonalna do ciała, ma kształt klina, bez zmarszczek, czoło szerokie, z wyraźną bruzdą, stop zaznaczony, kufa mocna, o średniej długości, szeroka nasada, zwężająca się ku końcu, grzbiet nosa prosty. Stosunek długości kufy do długości czaszki – 2:3. Nos duży i czarny, nieznaczny pigment, u białych psów dopuszczalny brak pigmentu.

Uszy: cecha charakterystyczna tej rasy, małe w stosunku do glowy, grube, w kształcie trójkątna, lekko zaokrąglone na końcach, umiarkowanie szeroko rozstawione, stojące, lekko pochylone do przodu.

Oczy: średniej wielkości, szeroko osadzone, trójkątnego kształtu, ciemnobrązowe.

Szyja: gruba i mocna, bez łałoku, proporcjonalna do głowy.

Zęby: mocne, zgryz nożycowy, wargi napięte.

Budowa: grzbiet mocny i prosty, lędźwie dość szerokie, mocne i umięśnione. Ciało wpisane w prostokąt, długość tułowia większa niż wysokość.

Klatka piersiowa: szeroka i głęboka, przedpiersie dobrze rozwinięte, żebra umiarkowanie wysklepione.

Brzuch: dobrze podciągnięty.

Ogon: duży i gruby, wysoko osadzony, zawinięty nad grzbietem, gdy ogon opuszczony jego koniec sięga stawu skokowego. Sierść na ogonie prosta, gęsta i twarda.

Kończyny (przednie i tylne): przednie proste, kościste, łopatki dobrze rozwinięte umiarkowanie ukośne, łokcie przylegające; tylne dobrze rozwinięte, mocne, umiarkowanie kątowane. Łapy grube, zaokrąglone, wysklepione i zwarte.

Cechy atrakcyjne: akita japońska ma bardzo zmienny charakter, podobnie jak kraj z którego pochodzi – czasem spokojny zrównoważony, czasem aktywny, energiczny. Jest to pies niezależny i dumny, mający zdecydowany charakter. Wymagają konsekwentnego, ale równocześnie łagodnego szkolenia. Akita inu jest psem o wysokim stopniu dominacji oraz ma silne poczucie hierarchii w grupie i stada. Jest nieco nieufny wobec obcych ludzi i nie toleruje innych psów.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów akita inu:

  1. Nylonowe szelki dla akita inu
  2. Kaganiec skórzany dla akita inu
  3. Obroża dla akita inu
  4. Smycz dla akita inu
  5. Drewniany aport dla akita inu
  6. Gryzak z juty dla akita inu
  7. Interaktywna miska dla akita inu
  8. Piłka na sznurku zabawka dla akita inu


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy akita inu, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy akita inu, szelki, obroże, kagańce, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla akita inu.