Rasa psów akbash dog

Klasyfikacja FCI: poza klasyfikacją.

Historia rasy: przyjmuje się, że akbash dog został wyhodowany w zachodniej Turcji jako pies pasterski. Słowo "akbash" pochodzi od tureckich słów "ak" – biały i "baş" – głowa. Historycy twierdzą, że te psy mają wspólne pochodzenie z takimi rasami jak: węgierski kuvasz, aidi, pirenejski pies górski, owczarek grecki, komondor,  kuvasz, polski owczarek podhalański, romanian sheepdog, słowacki czuwacz. Obecnie akbash dog występuje na zachód od Ankary, chroni bydlo przed wilkami. Niektórzy uważają, że kangal i  akbash dog ujęte są jako odmiany jednej rasy, ale temperament i zachowanie wskazują na to, że te rasy psów powinni być rozpatrywane oddzielnie.

Kraj pochodzenia: Azja mniejsza.

Wygląd ogólny: akbash dog to bardzo ładny pies białego koloru.

Wysokość i masa: wysokość w kłębie: pies – 76-79 cm, suka – 71-74 cm. Masa waha się w granicach 34 do 64 kg.

Szata: może być zarówno długa, jak i krótka. Sierść gęsta, dwuwarstwowa, z miękkim podszerstkiem, ogon i kończyny dolne silnie owłosione. Krótkowłosa sierść jest bardzo rzadko spotykana.

Umaszczenie: tylko białego koloru.

Głowa: szeroka i duża, uszy średniego rozmiaru, wiszące. Nos duży i czarny.

Ogon: długi, futrzany, gdy pies jest spokojny - wiszący.

Kończyny (przednie i tylne): długie, suche, muskularne. Łapy duże i ciężkie, pazury czarnego koloru.

Cechy atrakcyjne: akbash dog jest psem spokojnym i odważnym, szybkim i zwinnym. Ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny i obronny. Nadaje się jako pies rodzinny, ponieważ jest wierny i łagodny, akceptuje dzieci i zwierzęta domowe. Może być podejrzliwy w stosunku do obcych ludzi, dlatego mogą spełniać funkcje obronne. Trening tego psa idzie dobrze jeżeli zawczasu - w trakcie szczenięcych lat.

 

Polecane produkty przez specjalistów ForDogTrainers dla rasy psów akbash dog:

  1. Skórzane szelki dla akbash dog
  2. Kaganiec nitowany dla akbash dog
  3. Obroża dla akbash dog
  4. Smycz dla akbash dog
  5. Koziołek do aportowania dla akbash dog
  6. Szmatka z juty dla akbash dog
  7. Szczotka do masażu dla akbash dog
  8. Piłka zabawka dla akbash dog


Producent profesjonalnych akcesoriów i sprzętu dla psów
przedstawia dobór produktów dla psów rasy akbash dog, w ofercie znajdziecie Państwo: gryzaki, mufki, kliny do zabawy i tresury psów rasy akbash dog, szelki, obroże, kagańce, smycze ze skory, nylonu i metalowe dla akbash dog.